Yonca Biçim Yüksekliği ve Sayısı:

Yonca hasadında biçim zamanı kadar, biçim yüksekliği de önemlidir. Biçim alçaktan yapıldığında yeni sürgünler zarar görmekte, yüksek yapıldığında ise ürün tarlada bırakılmaktadır. Normal koşullarda bölgelere göre değişmek üzere yoncada biçim yüksekliği 5-10 cm dir.

            Ancak kıştan önce yapılan son biçimde, yüksekliğin 15 cm olması gerekmektedir. Bu yükseklik kökün besin maddeleri bakımından zenginleşmesini sağlamakta ve böylece bitki kışı daha güvenli geçirip, ilkbaharda daha kuvvetli gelişebilmektedir.

            Yonca öğle sıcaklığında değil sabah veya öğleden sonra serinde biçilmelidir. Biçme sırasında özen gösterilecek bir diğer konu da özellikle nemli havalarda, yoncalığın fazla çiğnenmemesidir. Aksi halde yoncalığın toprağı sıkışmakta ve verim düşmektedir.

            Yoncada biçim sayısı, yoncanın çeşidine, yetiştirildiği bölgeye ve biçim zamanına göre değişmektedir.

 Rekor  Gelişim kullanılan    tarladaki  yoncalar kullanılmayanlara göre daha   fazla sayıda biçilebilmektedir.  Çünkü  Rekor  Gelişim  erkencilik  yapar,  daha   hızlı  ve sağlıklı  büyütür. Yukarıdaki  videolar bölümünden  yonca   üreticilerinin  videolarını  izlerseniz  eğer  daha   iyi  anlatmış  oluruz.

Comments are closed.